Slovem „basman“, (basa-man) se označuje člověk, který strávil určitý čas ve vězení. Je to ekvivalent slova „mukl“, (muž určený k likvidaci).

Naši dva zakládající basmani jsou specifičtí. Oba totiž sledují jeden společný cíl. Chtějí reformu vězeňského systému a změnu zákona tak, aby případy možných justičních omylů se daly i po letech otevřít a důkladně prošetřit, protože život má člověk jen jeden a strávit ho ve větší míře za mřížemi za něco, co jste nespáchli, je doslova zlý sen.

Ale chceme informovat i o těch, kteří opravdu něco udělali a zaslouží si SPRAVEDLIVÝ a ODPOVÍDAJÍCÍ trest. Mnohdy však bývají odsouzeni za daleko větší prohřešek, než vlastně udělali. Je doslova nelogické trestat je bezprávým, neboť vězeň je ve vězení za trest, nikoliv proto, aby trest přijal.

Ti, kteří přijali svůj trest jako poslední šanci a vracet zpět se rozhodně nechtějí. I pro ty je zde na basmanech místo, protože každý si zaslouží RESTART.

Basmani nežijí ve vzduchoprázdnu. Žijí mezi námi a touží se zařadit zpátky do společnosti. O jejich nelehké cestě vás chceme informovat, protože díky porozumění široké veřejnosti jejich návrat zpět do života nebude tak složitý.

Jsi propuštěný z basy a chceš veřejnosti říct o svém příběhu? Napiš nám a my se ti ozveme.

Čus, Albert a Roman.